Jak kupować i nie tracić

Kupujemy dom – uczciwie i bez przepłacania.

Zainteresowanie skupowaniem nieruchomości, jak i nabywaniem domów dla własnych potrzeb w ostatnich latach wzrosło diametralnie. Wystarczy wybrać się na krajową wycieczkę na tzw. prowincję, aby dostrzec, ile pięknych budynków, ile ciekawych nieruchomości, kolokwialnie mówiąc, leży odłogiem.

Czego należy dopilnować przy zakupie domu?

Planując zakup domu – w domyśle gotowego i raczej wcześniej zamieszkałego, należy przede wszystkim sprawdzić wszelkie wymagane przy tego typu transakcjach dokumenty. Nie zawieramy umowy kupna – sprzedaży ani nawet umowy przedwstępnej zanim nie upewnimy się, że wszystkie formalności po stronie zbywającego zostały uregulowane. Wszelkie dokumenty muszą być opatrzone urzędową pieczęcią, tak aby można było je sprawdzić pod kątem autentyczności.

Dom do mieszkania, czy na sprzedaż?

W zależności od tego, czy chcemy w wybranym domu zamieszkać, czy też chcemy na nim zarobić bierzemy pod uwagę różne opcje. Jeżeli planujemy użytkować kupowany dom, mamy prawo sprawdzić go pod każdym kątem . Zajrzyjmy właśnie w każdy kąt. Nasze ewentualne zastrzeżenia i uwagi mogą ułatwić negocjacje. Cena za nieruchomość podana przez sprzedającego może mijać się znacznie z rzeczywista wartością oferowanej nieruchomości. Klient, który polubi dom, zaplanuje niezbędne poprawki w ramach własnego budżetu – klient zainteresowany zakupem nieruchomości z zamiarem zysku ma z pewnością inną koncepcję.

Fachowiec niezbędny.

Przy poszukiwaniu domu, który zamierzamy kupić należy bezwzględnie poradzić się kogoś, kto potrafi właściwie ocenić stan techniczny budynku. Nie bójmy się też pytać właściciela o szczegóły związane z konstrukcja budynku, przeprowadzanymi remontami, czy problemami wynikającymi z warunków atmosferycznych. Ewentualne osunięcia terenu, miejscowe podtopienia, czy utrudnienia wynikające z blisko przebiegającej szosy, mogą znacznie zniechęcać, a przede wszystkim obniżać wartość nieruchomości.

Zwróćmy uwagę, czy interesująca nas nieruchomość nie leży zbyt blisko linii kolejowej, czy intensywnie uczęszczanej drogi. Przede wszystkim zaś należy zainteresować się tym, dlaczego właściciel zbywa nieruchomość. Może nie warto przepłacać.

Autor

  • Urodzona w latach 80, absolwentka wydziału historycznego na uniwersytecie. Pasjonuje się średniowieczem, jest również znanym krytykiem literackim. Hobbistycznie pisze książkę o tematyce duchowej.

2 Comments

  1. Fabia

    Mam zamiar kupić nowy dom, ponieważ ten w którym mieszkam wymaga zbyt dużych pieniędzy na remont. Jest bardzo słabo uszczelniony, ma stary system ogrzewania i koszty jakie idą w ogrzewanie gazowe są po prostu zbyt duże. Nie wspominąjąc o innych wadach, to nie ma sensu pchać w niego pieniędzy.

  2. Gina

    Cześć, jako niedoświadczona w temacie osoba chciałabym kupić dom. Nie wiem czy decydować się na agencję? To w końcu decyzja na resztę życia i nie chcę wpakować się w problemy.

Dodaj komentarz