Jak kupować i nie tracić

Obligacje skarbowe – oszczędności w dobie pandemii

Koronawirus odcisnął się sporym piętnem na krajowej gospodarce. Inflacja uderzyła po portfelach Polaków, sprawiając, że ceny towarów i usług poszybowały wyżej. Osoby, które zgromadziły oszczędności, muszą liczyć ze zjawiskiem stopniowego topnienia ich wartości.

Czy dobrym pomysłem byłaby pożyczka pieniędzy na określony procent? Być może, ale pod warunkiem, że pieniądze trafiłby do zaufanej osoby. A co jeśli pożyczającym od ciebie byłoby państwo?

Niestety nasze oszczędności maleją.

Dzieje się tak z powodu wspomnianej inflacji, czyli spadku wartości pieniądza . Według obserwacji, aby chronić się przed inflacją, coraz więcej Polaków postanowiło korzystać z zakupu obligacji skarbu państwa.

Jak rozumieć pojęcie obligacji skarbowych?

To nic innego, jak zaciągnie długu u inwestora przez Państwo. W określonym czasie inwestor otrzymuje swoje pieniądze wraz z odsetkami. Tutaj nie ma mowy o nieuczciwości „pożyczkobiorcy”, ponieważ jest nim państwo. No, chyba że mowa tutaj o państwie, które po prostu zbankrutowało. Jednak pomijając takie przypadki, inwestowanie w obligacje jest dosyć bezpieczne.

Obligacje dzielimy na krótko i długoterminowe. Stąd też mamy do wyboru 3-miesięczne, 2-letnie, a także 3, 4, a nawet 10-letnie i nie tylko. Niestety odbierając zysk z inwestycji, musimy liczyć się z pobieranym automatycznie „podatkiem Belki”. Wynosi on 19% z zysku z obligacji.

Obligacje skarbowe, a odstąpienie od umowy

Istnieje również możliwość wcześniejszego odstąpienia od umowy i wycofania złożonych pieniędzy. Zazwyczaj jest to ograniczone miesiącem od rozpoczęcia lub miesiącem do zakończenia inwestycji. Po takiej czynności na konto wpływa określona kwota. Niestety także i w tym przypadku będzie ona pomniejszona o „podatek Belki”, a także o opłatę od wcześniejszego zerwania inwestycji.

Oszczędności dla cierpliwych

Inwestowanie w obligacje z pewnością nie zadowoli każdego, a szczególnie osób liczących na szybkie pomnożenie pieniędzy. Ten sposób wydaje się jednak być rozsądną opcją na przechowywanie pieniędzy w kryzysie. Jeśli więc możesz pozwolić sobie na zainwestowanie zgromadzonych pieniędzy, a jednocześnie szukasz pewnej i solidnej instytucji, której możesz je powierzyć, pomyśl o obligacjach skarbowych.

Autor

  • Urodzona w latach 80, absolwentka wydziału historycznego na uniwersytecie. Pasjonuje się średniowieczem, jest również znanym krytykiem literackim. Hobbistycznie pisze książkę o tematyce duchowej.

2 Comments

  1. Crowe

    Obligacje skarbu państwa tow teorii najbezpieczniejszy instrument finansowy. Jeśli komuś nie podobają się polskie obligacje, to może sobie inwestować w zagraniczne. Ciekawe jak na tym wyjdzie.

  2. Blade

    Przecież od dawna było wiadomo, że na obligacjach wyjdzie się gorzej niż na lokatach. Obligacje przynoszą tylko gigantyczne straty. Tylko współczuć tym, którzy zainwestowali w nie pieniądze.

Dodaj komentarz